Prečo práve perly?

Perla: neoceniteľná a nenahraditeľná, vzácna pomoc v našom živote a naša ochrankyňa na duchovnej ceste.

Perla predstavuje posvätný symbol naprieč celou históriou ľudstva, náboženstvami a kultúrami.

Perly sú symbolom našej duše. Perla ako jediný z drahokamov sa rodí v perlorodke procesom času a trpezlivosti, podobne ako sa duša človeka očisťuje na ceste k Bohu.

Napriek tomu, že perly majú vo svetových náboženstvách viacero významov, predsa do nich všetky náboženstvá sveta vkladajú čistotu a spojenie s božským svetlom. Predstavujú čistotu, múdrosť, božskú ochranu a cestu k spáse.

V kresťanstve sú perly nositeľkami čistoty ľudskej bytosti na všetkých úrovniach (telesnej, duševnej i duchovej), Božej milosti, múdrosti a Božieho kráľovstva. Ich tvar, jas a vnútorné svetlo sú symbolom nebeského kráľovstva a večnosti.

Perla je jedným zo symbolov a atribútov Panny Márie, Matky Božej. Na kresťanských ikonách a svätých obrazoch je Matka Božia často zobrazovaná s perlami alebo perlovými šperkami, ktoré ukazujú jej dokonalú čistotu a trvalé a večné spojenie s Bohom.

Svätá panna a mučednica Margaréta Antiochijská (Margaréta z latinského Margarita, tzn. Perla) je v niektorých častiach sveta považovaná za patrónku tých, ktorí pracujú s perlami. Jedným z jej symbolov je perla ako znak sily viery a duchovnej čistoty.

O perlách sa priamo hovorí i vo Svätom Písme. V Evanjeliu podľa Matúša (13:45–46) sa píše: „Nebeské kráľovstvo sa podobá kupcovi, ktorý hľadá krásne perly. Keď nájde jednu vzácnu perlu, ide, predá všetko, čo má, a kúpi ju.“ Pravá múdrosť a duchovné poznanie sú cennejšie než všetky materiálne bohatstvá sveta.

V knihe Zjavenia sv. Jána (21:21) sa opisuje nebeské mesto s dvanástimi bránami, pričom každá brána je jedna obrovská perla.

Cesta k Bohu vedie cez čistotu srdca a pravdu.

Kresťanské nevesty často siahajú po perlových šperkoch, pretože symbolizujú čistotu nevesty a jej oddanosť manželovi a Bohu.

V budhizme je Cintámani magická perla, ktorá prináša osvietenie a napĺňa všetky túžby. Jej energia je podobná kameňu mudrcov v západnej mystike. V tibetskom budhizme sa niektoré božské bytosti (napr. Avalókitéšvara) zobrazujú s perlami, ktoré predstavujú súcit, múdrosť a oslobodenie od utrpenia.

V hinduizme predstavujú perly Dar Bohov. Jedna z hinduistických legiend hovorí, že boh Višnu (ochranca vesmíru) bol prvým, kto objavil perlu. Po víťazstve nad démonom Balim vytiahol z mora prvú perlu a daroval ju svojej manželke, bohyni Laxmí, ako znak ich večnej lásky. Perla, dar Višnua, je symbolom lásky, prosperity a duchovného bohatstva. Indická bohyňa Sarasvatí, bohyňa múdrosti, umenia a poznania je často zobrazovaná so šperkami z perál, ktoré predstavujú čistotu mysle, pravé poznanie a oslobodenie od ilúzií sveta. Podľa indickej tradície perly upokojujú myseľ, odstraňujú negatívne city a pociťovanie a podporujú intuíciu a duchovný rast.

V judaizme a židovských legendách sa hovorí, že duše spravodlivých sú ako perly v korune Boha.

Hoci majú rôzne náboženstvá odlišné pohľady, všetky vnímajú perly ako symbol čistoty, múdrosti a duchovnej premeny. Perla je cesta duše – tak ako perla rastie, dorastá a formuje sa v ulite a potom sa rodí z matky na svet ako dokonalý drahokam, tak aj duša človeka sa formuje životnými skúsenosťami, bolesťou a utrpením, až kým nedosiahne svoju dokonalosť a nezrodí sa ako drakoham medzi ľuďmi.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *